Ewangelia to doktryna i historia Jezusa Chrystusa . Jest to każda z czterech głównych ksiąg Nowego Testamentu . To każdy z fragmentów Nowego Testamentu jest czytany podczas liturgii Mszy św. Jest to słowo pochodzenia greckiego, które oznacza „dobra nowina”. Ewangelizacja jest aktem szerzenia przesłania Chrystusa, a ewangelista jest autorem którejkolwiek z czterech ksiąg Ewangelii.
W Nowym Testamencie Pisma Świętego znajdują się cztery ewangelie, które opowiadają historię życia Jezusa, opowiadając o wszystkich wydarzeniach związanych z jego życiem na ziemi oraz o nauczaniu doktryny chrześcijańskiej. Jej autorami byli ewangeliści Mateusz, Marek, Łukasz i Jan. Te cztery ewangelie zostały prawnie uznane przez chrześcijaństwo i przyjęte jako pierwsze księgi Nowego Testamentu, które otrzymały miano „Ewangelii kanonicznych”.
Kilka innych ewangelii zostało napisanych o życiu Jezusa Chrystusa, na przykład Ewangelia według św. Tomasza czy Ewangelia według św. Judy. Jednak te ewangelie nie zostały uznane przez religię chrześcijańską, ponieważ nie były uważane za natchnione przez Boga, dlatego nie są częścią kanonu. Nazywa się je wówczas „ewangeliami apokryficznymi”. W sensie przenośnym ewangelia jest tym, co uważa się za prawdziwe lub tym, co zasługuje na pełne uznanie.
Czym jest Nowy Testament?
Nowy Testament, co po hebrajsku oznacza „ nowe przymierze ”, jest kompilacją 27 ksiąg Chrześcijańskiej Pisma Świętego, rozłożonych w 260 rozdziałach, oryginalnie napisanych po grecku, między 50 a 150 rokiem n.e.
Najwcześniejsze możliwe zestawienie kanonu Nowego Testamentu zostało sporządzone przez Atanazego, biskupa Aleksandrii, poprzez coroczny list wielkanocny pisany do kościołów w 367 r. List ten zawierał 27 ksiąg, które znajdujemy w dzisiejszym Nowym Testamencie.
Księgi te opowiadają o Jezusie Chrystusie z Nazaretu, szerzeniu jego nauk, powstawaniu pierwszych kościołów i proroctwach wieczności. Nowy Testament podzielony jest na 4 części: Ewangelie , Księga historyczna , Listy i Księga prorocza , podzielone w następujący sposób:
Ewangelie :
- Mateusz
- Marcos
- Lucas
- João
Księga prorocza :
- Czyny apostolskie
Listy, podzielone na :
- Listy Pawła:
- Rzymianie
- 1 List do Koryntian
- 2 Koryntian
- Galatów
- Efezjan
- Filipian
- Kolosan
- 1 Tesaloniczan
- 2 Tesaloniczan
- 1 Tymoteusza
- 2 Tymoteusza
- Tito
- Filemon
Listy ogólne:
- hebrajski
- Tiago
- 1 Pedro
- 2 Pedro
- 1 Jana
- 2 Jana
- 3 Jana
- Judasz
Księga prorocza : Apokalipsa
Księgi Nowego Testamentu i ich autorzy
Ewangelie. Pierwsza część historii Nowego Testamentu składa się z czterech Ewangelii, co oznacza „dobrą nowinę”. Czy oni są:
- Ewangelia Mateusza: napisana przez Mateusza, apostoła Jezusa;
- Ewangelia według Marka: napisana przez Marka, ucznia Jezusa;
- Ewangelia według Łukasza: napisana przez Łukasza, ucznia Jezusa;
- Ewangelia według Jana: napisana przez Jana, apostoła Jezusa.
Te pierwsze 4 księgi opowiadają historię Jezusa, od jego narodzin do śmierci i zmartwychwstania, w oczach uczniów, którzy towarzyszyli mu w jego podróży. Mateusz , pierwsza księga Nowego Testamentu, przedstawia Jezusa jako Mesjasza obiecanego przez Boga w Starym Testamencie. Marek przedstawia Jezusa jako sługę Bożego, który przyszedł na ziemię, aby wypełnić polecenie swego Ojca.
Łukasz z kolei ogłasza go jako Syna Człowieczego, jako sposób ukazania ludzkiej strony Chrystusa. Jan natomiast przedstawia boską stronę Jezusa, nazywając go Synem Bożym. W Ewangeliach śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa przedstawiane jest jako zwycięstwo dobra nad złem, ogłaszane jako Syn Boży, który zwyciężył grzech ludzkości, udzielając Bożej łaski i przebaczenia.
Księga historyczna
Drugą część dziejów Nowego Testamentu stanowi Księga Historyczna zwana Dziejami Apostolskimi , napisana przez Łukasza, ucznia Jezusa. Księga Dziejów Apostolskich opowiada historię pierwszej ekspansji kościoła po śmierci Jezusa Chrystusa. Zmartwychwstając, Jezus wzmocnił niektórych swoich naśladowców przez Ducha Świętego, nazywając ich apostołami, co oznacza „wysłanych”.
Narracja obraca się wokół tego, jak apostołowie głosili ewangelię Jezusa, prowadząc ludzi, którzy utworzyli nową wspólnotę chrześcijańską i kościoły. Jednym z głównych bohaterów tej księgi jest apostoł Paweł , odpowiedzialny za pisanie listów kierujących ówczesnymi lokalnymi kościołami.
Listy
Trzecia część Nowego Testamentu składa się z Listów (Listów) Apostołów do nowo założonych kościołów. Ta część jest podzielona na dwie inne: trzynaście Listów Pawła napisanych przez apostoła Pawła i Listy Ogólne napisanych przez innych apostołów.
Trzynaście listów Pawła to:
- List do Rzymian – w którym apostoł pisze o sprawiedliwości Bożej i nauce o zbawieniu;
- 1 List do Koryntian – mówi o podziałach i pytaniach, które miały miejsce w kościele;
- 2 List do Koryntian – Paweł ostrzega fałszywych proroków i prowadzi Kościół do stawiania czoła problemom z miłości;
- List do Galatów – wyjaśnia, że zbawienie przychodzi przez wiarę w Jezusa Chrystusa;
- List do Efezjan – Paweł wyjaśnia, jak wszyscy członkowie Kościoła tworzą jedno ciało, z Jezusem jako przewodnikiem;
- List do Filipian – Paweł uczy, jak przezwyciężać cierpienia życia siłą i radością, które przychodzą przez Jezusa Chrystusa;
- List do Kolosan – ostrzega i naucza, że wiara musi być tylko w Jezusie Chrystusie iw żadnej innej nauce;
- 1 List do Tesaloniczan – Apostoł mówi o pierwszym przyjściu Jezusa Chrystusa na ziemię i znaczeniu poszukiwania świętości;
- 2 List do Tesaloniczan – Paweł mówi o powtórnym przyjściu Jezusa Chrystusa;
- 1 List do Tymoteusza – odnosi się do rodzaju zachowania, jakie należy mieć w świątyni;
- 2 List do Tymoteusza – mówi o rodzajach przeszkód, z jakimi borykają się ludzie wierni Jezusowi;
- List do Tytusa – mówi o potrzebie dobrej nauki wraz z dobrymi uczynkami;
- List do Filemona – zwraca się o przebaczenie.
Więcej na https://episkopat.pl/v-kongres-nowej-ewangelizacji-radosc-milosci-24-27-pazdziernika-2019/
Opinie
There are no reviews yet.